آموزش از پوشک گرفتن کودک

               آموزش از پوشک گرفتن کودک 

به هیچ عنوان دو کودک در یک سن نمی توانند کنترل ادرار  خود را به دست آورند. اگر فکر میکنید کودک شما باید در زمانی که شما انتظار دارید،ادرار خود را کنترل و یا باز گو کند، کاملا در اشتباه هستید. زمان واقعی آن هنگامی است که کودک شما آماده باشد. منظور از آماده بودن زمانی است که مغز،اعصاب و عضلات به اندازه کافی رشد کرده باشند.  به ندرت ممکن است قبل از سن ۱۵ تا ۱۸ ماهگی اعصاب تکامل یافته باشد و عضلات به آنها پاسخ دهند.

پس به خاطر کودک خودتان قبل از این سن انتظار نتایج مهمی از  نشستن روی قصری (لگن) نداشته باشید. در واقع هرگز نباید کودک را مجبور کنید روی قصری بنشیند زیرا این کار باعث میشود کودک از انجام آن سرباز زند( و همیشه نیز برنده خواهد شد) و احتمالا منجر به مشکلات بعدی، مثل بی اختیاری مکرر یا خیس کردن رختخواب میگردد.

دفع بی اختیار ادرار برای تمامی کودکان رخ میدهد.بهتر است والدین به یا داشته باشند که کودک قبل از ۱۵ ماهگی به سختی میتواند ادرار خود را نگه دارد.هر چند ممکن است شما را از این که میخواهد ادرار کند آگاه سازد، اما نمیتواند آنقدر نگه دارد تا برای او قصری بیاورید و روی آن بنشیند. این مشکل با افزایش طبیعی ادرار در حدود ۲۰ ماهگی پیچیده تر میشود، و احدی نمیتواند کاری در این مورد انجام دهد،چه رسد به خود کودک. تا ۵/۲ سالگی کودک شما قادر خواهد بود ادرار خود را تا چهار یا پنج ساعت نگه دارد و از آن به بعد مدت زمان نگهداری طولانی تر هم خواد شد.

از حدود ۱۲ ماهگی یک مرحله منفی کاری را طی میکنند، بنا بر این اگر کودک را مجبور کنید کاری خلاف خواست خود انجام دهد، از اطاعت سر باز میزند. تلاش قاطعانه و سرسختانه والدین برای آموزش نشستن روی قصری میواند منجر به شکست کامل شود.

همه کودکان عاشق توجه و مراقبت هستند و هیچ چیز به اندازه اینکه ببیند همه خانواده با دقت کارهای او را روی قصری زیر نظر دارند، کودک را راضی نمی کند. کودک لذت میبرد از این که مادرش نزدیک او بنشیند و مشغول چرب زبانی ، بازی کردن و رشوه دادن شود.او میبیند که دفع بی اختیار بلافاصله پس از برداشتن قصری تمام خانواده را دجار سردرگمی میکند، پس بنابر این روزی چند بار فقط این کار را برای جلب توجه انجام میدهد.

اجتناب از مشکلات آموزش قصری

اگر مصمم باشید آموزش را از سن پایین شروع کنید، احتمال بروز مشکلات بیشتر است. بیشتر اختلالات کنترل ادرار ناشی از مجبور کردن کودک به ماندن روی قصری و ادرار کردن، و استفاده از انضباط برای تحمیل خواسته خودتان است. بنابراین اشتیاق بیش از حد برای آموزش، استفاده از قصری را نداشته باشید.

 

اجازه دهید کودکتان با سرعت مخصوص به خودش رشد کند. هیچ راهی برای تسریع این روند وجود ندارد؛ نقش شما کمک به کودکتان در طی کردن این روند است. کاری که میتوانید انجام دهید این است که وقتی کودک نشان می دهد که میخواهد ادرار کند به سرعت وارد عمل شوید، و سعی کنید همیشه قصری دم دست و قابل دسترس باشد،همچنین کودک را زیاد تحسین کنید.

به کودک خود کمک کنید با امتناع از نوشیدن مایعات دو ساعت قبل از خوابیدن، واداشتن او به ادرار کردن قبل از رفتی به رختخواب، و پوشاندن لباس خواب هایی که بتوان آنها را به راحتی بالا یا پایین کشید، تا شب ها تشک خود را خیس نکند.

اگر فکر می کنید کودک شما از نظر کنترل ادرار عقب است، برای این که معلوم شود علل جسمانی در کار است یا خیر، با پزشک متخصص مشورت کنید. کم بودن ظرفیت مثانه، انسداد پیشابراه، و در مورد دختران، حالب نابجا همگی ممکن است منجر به بی اختیاری ادرار گردند.

رشد کنترل ادرار از ۱ سالگی تا ۱۵ ماهگی
یک سالگی

کودک شما مثانه خود را بدون اراده تخلیه میکند و هیچ کنترلی روی آن ندارد. معمولا کودک بعد از غذا پوشک خود را خیس میکند.

چگونه میتوانید کمک کنید

میتوانید از زمانی که کودک شما قادر شد به تنهایی بنشیند، مدت کوتاهی او را روی قصری بگذارید، ولی انتظار نداشته باشیدچیزی بیش از ادرار قبلا دفع شده در آن بریزد.

مدت طولانی در کنار او نمانید و تشویق هم نکنید، و اگر حقیقتا کمی ادرار کرد، مختصری او را تحسینش کنید.

حتی اگر بلافاصله پس از بلند شدن از روی قصری خود را خیس کرد ، او را سرزنش نکنید.

او را با قصری آشنا کنید

کودک شما تا مدتی قادر به کنترل مثانه خود نخواهد بود. به هر حال میتوانید با آشنا کردن کودکتان با قصری، او را به مرور آماده کنید.

 ۱۳ماهگی

اگر پس از خوردن غذا کودک را روی قصری بگذارید، ممکن است استفاده از آن نتیجه بدهد. با این حال او هنوز قادر به کنترل تخلیه مثانه نیست.

چگونه میتوانید کمک کنید

انتظار نداشته باشید کودک کنترلی روی تخلیه ادرار خود داشته باشد. اجازه دهید خود کودک راهنمای شما باشد.

شما میتوانید کودک خود را عادت دهید تا پس از هر وعده غذا چند دقیقه روی لگن بنشیند، ولی این به معنای آموزش دیدن نیست.

شاید عادت متوقف شود

تولد یک خواهر یا برادر دیگر یا سایر وقایع آسیب زا ممکن است در آن چه کودک شما آموخته است اشکال ایجاد کند. نگران نشوید.

۱۵ ماهگی

در این سن کودک شما کم کم وقتی نیاز به دفع ادرار دارد آن را احساس میکند. با این حال نمی تواند ادرار خود را به خوبی نگه دارد و باید آن را فورا رها کند.

چگونه میتوانید کمک کنید

گاهی اوقات از کودک خود بپرسید آیا میخواهد به توالت برود. اگر پاسخ منفی داد تقریبا میتوان مطمعن بود که درست می گوید.

کودک نمی تواند پس از جلب توجه شما ادرار خود را به مدت طولانی نگهدارد، بنابراین با گشاده رویی از هر گونه بی اختیاری که اتفاق می افتد چشم پوشی کنید.

از او بپرسید آیا قصری میخواهد

هر وقت فکر می کنید کودک به توالت احتیاج دارد ازاو سوال کنید. اگر ((نه)) گفت ناراحت نشوید. زیرا بیشتر اوقات همین پاسخ را میدهد.

۱۸ ماهگی

اکنون مثانه و اعصاب کودک شما به حدی تکامل یافته است که کودک میتواند اختار بیشتری به شما بدهد، ولی سیستم هنوز به تمرین نیاز دارد.

چگونه میتوانید کمک کنید

تمام موارد موفقیت کودک را تحسین و از شکستهای او چشم پوشی کنید.

انتظار نداشته باشید شبها خود را خیس نکند زیرا هنوز ظرفیت مثانه به اندازه کافی زیاد نشده است.

همیشه موفقیت ها را تحسین کنید

هر بار که کودک شما با موفقیت ازقصری استفاده می کند کاری کنید بفهمد شما چقدر از این موضوع راضی و خشنود هستید.

میتوانید با دادن یک نوع میوه مورد علاقه یا شیرینی و یا اسباب بازی کودک خود را تشویق کنید همیشه نیازی به این کار نیست اما دقت کنید که تنها تشویق تا مدتی کار ساز است پس بعد از مدتی نیاز به جوایز است.

۲۱ماهگی

در حدود سن کودک شما احتمالا تکرر ادرار پیدا می کند. این موضوع و نیز افزایش دفعات خیس کردن، طبیعی است.

چگونه میتوانید کمک کنید

آرامش خود را حفظ کنید. زمان نشتن روی قصری را افزایش ندهید.

از شکست ها کامل چشم پوشی کنید

اشتباه کردن در این سن برای کودک شما طبیعی است. هر وقت خود را خیس کرد بدون جار و جنجال کردن صرفا لباس او را عوض کنید. در بعضی از مواقع تنها کمی ناراحتی خود را نمایش دهید.

دو سالگی

کودک شما از این که میتواند به تنهایی سر قصری برود بسیار به خود می بالد. ممکن است از شما بخواهد که وقتی روی قصری است او را تنها بگذارید.

چگونه میتوانید کمک کنید

اگر دوست دارید از توالت استفاده کند،کاری کنید که به راحتی به آن دسترسی داشته باشد، محل نشستن برای او خیلی بزرگ نباشد، و نور کافی در فضا موجود باشد.

به اندازه نیاز کودک به او آزادی بدهید و او را حمایت کنید. از اشتباهات او خشمگین نشوید؛ این امر حس استقلال و غرور او را تقویت و کنترل ادرار او را تسریع میکند.

کمکش کنید مستقل شود

کاری کنید بدون کمک شما به توالت دسترسی داشته و اندازه محل نشستن برای او مناسب باشد. درهمان نزدیکی باشید زیرا ممکن است به کمک شما نیز نیاز پیدا کند.

به استفاده راحت تر از توالت فرنگی ویتوانید از تبدبل فرنگی استفاده کنید.

funny child girl reading newspaper on chamberpot
۲.۵سالگی

کودک شما آنقدر به خود اعتماد دارد که از شما میخواهد در طول روز پوشک به او نپوشانید، و قادر است اغلب موارد خشک باقی بماند.

چگونه میتوانید کمک کنید

اگر کودک بخواهد، به جای پوشک برای او شرتهای ضخیم ((آموزشی)) تهیه کنید.

انتظار نداشته باشید شبها خشک بماند یا خود را خیس نکند.

شرت های آموزشی را تهیه کنید

شرت های مخصوص وجود دارد که وقتی کودک خود راخیس کند، بیش از شرت های معمولی رطوبت را در خود نگه میدارند. کودک را به استفاده از آن ها تشویق کنید.

۳سالگی

اگر کودک خود را قبل از خوابیدن به توالت ببرید ممکن است شب خود ار خیس نکند. معمولا این کار مزاحم استراحت وی نمیشود.

چگونه میتوانید کمک کنید

قبل از خوابیدن او را به توالت ببرید.

اگر سه شب متوالی خود را خیس نکرد، کم کم شبها به او پوشک نپوشانید.

یک قصری در کنار رختخوابش قرار دهید تا اگر احساس نیاز کرد از آن استفاده کند.

برای کمک به خشک ماندن او

یک قصری کنار تختخواب کودک خود قرار دهید تا اگر شب هنگام بیدار شدن از آن استفاه کند. تا مدتی کماکان یک لایه پلاستیکی محافظ رطوبت در رختخواب او قرار دهید.

توصیه های آموزشی

دخترها معمولا زودتر از پسر ها کنترل ادرار و مدفوع خود را به دست می آورند. اکثر بچه ها زود تر یا دیرتر از سن متوسط ذکر شده ادرار خود را کنترل میکنند.

بعد از ۱۸ ماهگی بیشتر بچه ها روز ها خود را خیس نمی کنند؛ بعد از ۲ سالگی نیمی از آن ها خود را خیس نمی کنند، بعد از ۳ سالگی سه چهارم کدوکان شب و روز خشک هستند؛ بعد از ۵ سالگی ۹۰ درصد شبانه روز خشک باقی می مانند. بنابراین نتیجه

آن است که یک نفر از هر ۱۰ کودک در سن ۵ سالگی تشک خود را خیس خواهد کرد. این امری طبیعی است.

سیر رشد از نظر کنترل ادرار را نمی توان تسریع کرد ولی امکان دارد کند شود، بخصوص به وسیله شما. شایع ترین علت تاخیر در کنترل عضلات تنگ کننده ( اسفنکتر)، وجود یک پدر یا مادر وسواسی یا مقراراتی است. دومین علت والدینی هستند که اصلا اهمین نمی دهند.

اگر فکر می کنید کودک شما از روی شیطنت از نشستن روی لگن خودداری می کند، کاملا در اشتباهید؛ این طور نیست، رفتار شما باعث شده است او چنین کند. بنابر این لطفا او را تنبیه نکنید و (هرگز) کتکش نزنید.

ظرفیت کم مثانه ( کودک نمیتواند مدت زیادی خود را نگه دارد) ممکن است علت خیس کردن های مکرر باشد.

اگر کودک شما مدتی خشک بوده و مجددا شروع به خیس کردن خود کند، معمولا مشکل او ریشه در یک اضطراب شدید دارد. شایعترین علل اضطراب در کودکان عبارت اند از جدایی والدین،جدال پدر و مادر و وجود تنش خانواده و ترس از چیزی دیگر.

 

نقل قول از دکتر: میریام استاپرد

تایب از مدیر سایت

لطفا اگر در ترک کودک خود از پمپرز، راه حلی دیگر استفاده کردید بازگو تا با نام خودتان در سایت ثبت گردد.

باتشکر

Relatest posts

ثبت نظر

دو × سه =

بالا
})